Poradnik Pacjenta - Kolonoskopia

Czym jest Kolonoskopia?
Badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego (tzw. kolonoskopia) pozwala zbadać jelito grube poprzez wprowadzenie do odbytu giętkiego aparatu w kształcie rury o grubości palca wskazującego (kolonoskopu).
Kolonoskop wolno przesuwany jest do przodu przez odbytnice, a następnie wzdłuż całego jelita grubego.

Przebieg badania.

W określonych przypadkach kolonoskop może być wprowadzony do końcowego odcinka jelita cienkiego. Kolonoskopia jest badaniem z reguły dobrze tolerowanym przez pacjentów i rzadko powoduje silne dolegliwości bólowe.
Badaniu może towarzyszyć uczucie rozpierania, wzdęcia oraz skurczów w jamie brzusznej. Lekarz może zlecić podanie środków przeciwbólowych i uspokajających, co pomaga pacjentowi rozluźnić się i lepiej znieść jakikolwiek dyskomfort (jeżeli nie ma przeciwwskazań medycznych). W przypadku uczulenia na leki prosimy o powiadomienie o tym lekarza przed planowanym zabiegiem.

W trakcie badania pacjent leży na boku lub plecach podczas gdy lekarz powoli wprowadza kolonoskop do jelita grubego. Wyprowadzając aparat z jelita lekarz oceni jego wygląd i stwierdzi ewentualne odchylenia od stanu prawidłowego. Badanie z reguły trwa od 30 do 60 minut. W niektórych przypadkach nie udaje się wprowadzić kolonoskopu do samego końca jelita grubego (tam, gdzie łączy się ono z jelitem cienkim). W takiej sytuacji lekarz może zlecić inne badania dodatkowe lub uznać, że wykonana niepełna kolonoskopia jest wystarczająca.

W przypadku stwierdzenia zmian W obrębie jelita grubego, które wymagają dalszej oceny, lekarz w trakcie kolonoskopii może poprzez aparat wprowadzić niewielkie kleszczyki i pobrać próbki tkanki (wycinki) celem dalszej analizy pod mikroskopem. Pobranie wycinków polega na wprowadzeniu kleszczyków endoskopowych przez kanał roboczy endoskopu i ,,uszczypnięciu" błony śluzowej. Pobranie wycinków nie boli, a ślady po ,,uszczypnięciu" goją się bardzo szybko.

Powikłania po badaniu.

Kolonoskopia jest z reguły bezpieczną procedurą medyczną. Ważne aby była przeprowadzana przez lekarzy specjalnie szkolonych i doświadczonych w ich wykonywaniu. Jednym z możliwych powikłań jest przebicie lub rozdarcie ściany jelita grubego, które wymaga natychmiastowego leczenia operacyjnego. W przypadku pobierania wycinków może również dojść do krwawienia, które z reguły jest niewielkie. Najczęściej krwawienie takie ustaje samoistnie.

Przygotowanie do badania:

Tydzień przed badaniem należy:

Przerwać przyjmowanie następujących leków:
• preparatów żelaza.
• leków antyagregacyjnych - Aspiryna, Acard, Ticlid, itp. – niewolno przestać ich przyjmować bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który zlecił stosowanie w/w leków.
• leków przeciwzakrzepowych - Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna – należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe w celu zmiany terapii.

3 i 2 dzień przed badaniem:

Dieta lekkostrawna pozbawiona świeżych owoców, warzyw, ciemnego pieczywa i innych produktów z dużą zawartością błonnika. Nie wolno jeść w jakiejkolwiek postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, kiwi, truskawki oraz pestek, siemienia lnianego i maku. Pestki i nasiona mogą przykleić się do powierzchni jelita i utrudniać ocenę w trakcie badania.
Ze względu na to, że przyjmowanie preparatu przeczyszczającego rozpoczyna się w południe w dniu poprzedzającym badanie, należy tak zaplanować czas, aby móc od tego momentu do czasu udania się na badanie pozostać w domu.

1 dzień przed badaniem:

Do godziny 12 dieta niezawierająca mleka, płynna – dokładnie zmiksowane zupy, tzw. zupa krem, kisiel, rosół. Nie wolno pić soków owocowych i napojów gazowanych. Inne płyny można pic w dowolnej ilości.
Około 12.00 wypić preparat Fortrans, dostępny na receptę, którą powinien wystawić lekarz zlecający badanie receptę na preparat można również uzyskać od lekarza POZ .
Radzimy stosować się do niżej podanych zasad, co stanowi gwarancję dobrego przygotowania do badania. Zawartość 4 saszetek rozpuszczamy w 4 litrach wody mineralnej niegazowanej lub zimnej przegotowanej. Preparat jest niesmaczny, radzimy wypić preparat schłodzony, z dodatkiem soku z cytryny. Cały roztwór prosimy wypić w ciągu 3-5 godzin.
Od momentu rozpoczęcia picia roztworu nie wolno nic jeść. Można pić dowolna ilość wody mineralnej niegazowanej lub słabej herbaty. Reakcją organizmu na przyjmowanie roztworu Fortransu będą liczne wypróżnienia. W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania.
Dodatkowo o godz. 22.00 wykonać pierwszą wlewkę doodbytniczą – lewatywę (kupujemy w aptece bez recepty).

W dniu badania:
Na czczo (nie wolno nic jeść), można pić wodę niegazowaną. 2 godziny przed badaniem trzeba wykonać drugą lewatywę. Przewlekle przyjmowane leki można w tym okresie przyjąć popijając małą ilością wody.
Po zakończeniu badania można jeść dietę lekkostrawną. Jeśli pojawi się dyskomfort - wzdęcia, kurczowe bóle brzucha - należy zastosować leki rozkurczowe typu No-Spa.

Po badaniu:
Po badaniu może Pan/Pani odczuwać wzdęcia i bóle powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów. Po badaniu można jeść i powrócić do normalnej aktywności tego samego dnia.

Aktualności

dr. Sławomir Kijewski

11.02.2020

Do kadry medycznej Gminnego Zespołu Ochrony Zdrowia w Ujeździe dołączył dr. Sławomir Kijewski.

Do kadry medycznej Gminnego Zespołu Ochrony Zdrowia w Ujeździe dołączył dr. Sławomir Kijewski.Absolwent Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Pracując w Siłach Powietrznych RP o odpowiedzialny był m.in. za zabezpieczenie medyczne ćwiczeń, podstawową opiekę medyczną i medycynę pracy.Od 2011r lekarz rodzinny w Mir-Med w Tomaszowie Maz. oraz w Vita-Med w Opocznie.W 2019r zgłoszony do konkursu Hipokrates Ziemi Łódzkiej w kategorii lekarz rodzinny, Prywatnie ojciec czterech synów, żona Iwona pracuje jako księgowa w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Czytaj więcej...
Nowi lekarze

31.08.2020

Nowi lekarze

W naszej przychodni - zdrowie i uśmiech każdego dziecka i jego rodziców są najważniejsze!!!Podczas wizyty nie ma miejsca na strach, smutek i kwaśną minkę... każdy mały pacjent czuje się u nas kimś wyjątkowym.  Od 16 września do grona lekarzy Gminnego Zespołu Ochrony Zdrowia w Ujeździe dołączy nowy lekarz Pediatra  Paweł Kozik - absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.Nowy Pediatra na początek będzie przyjmował w środy i czwartki od 15:30 – 18:00. Stopniowo będzie zaangażowany w coraz to większym zakresie, aby pokryć zapotrzebowanie na usługi lekarza pediatry na terenie naszej gminy,   oraz nowy lekarz Ginekolog Martyna Masternak pracująca w Centrum Zdrowia Matki Polki.

Czytaj więcej...
Możliwość wykonania badań na przeciwciała anty-SARC-CoV-2

23.04.2020

Możliwość wykonania badań na przeciwciała anty-SARC-CoV-2

Informujemy o możliwości wykonania wykrycia przeciwciał anty-SARC-CoV-2.Koszt jednego badania wynosi 150 zł, pakiet podwójny 250 zł.

Czytaj więcej...
plakat

14.09.2019

Opieka dla osób niesamodzielnych

IEKA DOMOWA DLA OSÓB CHORYCH, STARSZYCH I NIEPEŁNOSPRAWNYCHHARMONOGRAM WSPARCIA W RAMACH PROJEKTU DŁUGOTERMINOWA OPIEKA DOMOWA – WSPARCIE OSÓB NIESAMODZIELNYCH Z TERENU GMINY UJAZDDECYZJA W SPRAWIE WYBORU OFERTY​​​​​​INFORMACJA O ROZEZNANIU RYNKU - DŁUGOTERMINOWA OPIEKA DOMOWA - WSPARCIE DLA OSÓB NIESAMODZIELNYCH Z TERENY GMINY UJAZDUWAGA: NABÓR UCZESTNIKÓW PROJEKTU ZOSTAŁ ZAKOŃCZONY. DZIĘKUJEMY ZA ZAINTERESOWANIENABÓR PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W RAMACH PROJEKTU ZOSTAŁ ZAKOŃCZONYOpieka dla osób niesamodzielnychProjekt zakłada objęcie 20 osób długoterminową opieką i wsparciem pielęgniarek, opiekunów medycznych, psychologów, dietetyków oraz rehabilitantów. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.Do projektu zakwalifikowane mogą zostać osoby:niesamodzielne, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność, wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego. Do oceny stopnia niesamodzielności stosowana jest skala Barthel,osoby, które ukończyły 65 rok życiaosoby zamieszkałe na terenie gminy Ujazd w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.Warunki uczestnictwaWarunkiem wzięcia udziału w rekrutacji do projektu „Długoterminowa Opieka Domowa – wsparcie dla osób niesamodzielnych z terenu gminy Ujazd” jest złożenie w Biurze Projektu dokumentów (osobiście/listem/kurierem):formularza rekrutacyjnego i dokumentów potwierdzających niesamodzielność np.: orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub inny dokument równoważny,zaświadczenie o stanie zdrowia wraz ze skierowaniem wystawionym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej do objęcia długoterminową opieką wraz z kartą oceny wg skali opartej na skali Barthel,oświadczenie o niekorzystaniu z tego samego typu wsparcia w innych projektach współfinansowanych z EFS w ramach RPO WŁ 2014-2020,inne dokumenty potwierdzające skorzystanie z usługi zdrowotnej np.: dokumentacja pielęgniarska, lekarska, karty wizyt, itp.w celu przyznania dodatkowych punktów kandydat powinien dostarczyć zaświadczenie/oświadczenie o dochodach, wypis szpitalny dotyczący osób, które w okresie ostatnich 12 miesięcy przed przystąpieniem do projektu korzystały ze świadczenia zdrowotnego w zakresie leczenia szpitalnego. Lista osób zakwalifikowanych do projektu.Ogłoszenie wyników naboru Dokumenty rekrutacyjne?1. Formularz rekrutacyjny  załącznik do pobrania - 1 - Formularz rekrutacyjny.pdfzałącznik do pobrania - 1 - Formularz rekrutacyjny.docx2. Regulamin rekrutacyjnyzałącznik do pobrania - 2 - Regulamin rekrutacyjny.pdf załącznik do pobrania - 2 - Regulamin rekrutacyjny.docx3. Skierowanie do objęcia opieką długoterminowązałacznik do pobrania - 3 - Skierowanie do objęcia opieką długoterminową.pdf4. Ocena wg skali Barthelzałacznik do pobrania - 4 - Ocena wg skali Barthel.pdf5. Oświadczenie o niekorzystaniu z dofinansowania UEzałącznik do pobrania - 5 - Oświadczenie o niekorzystaniu z dofinansowania z UE.pdfzałącznik do pobrania - 5 - Oświadczenie o niekorzystaniu z dofinansowania z UE.docx  Biuro Projektu „Długoterminowa Opieka Domowa – wsparcie dla osób niesamodzielnych z terenu gminy Ujazd”Gminny Zespół Ochrony Zdrowia 97-225 Ujazd, ul. Parkowa 4tel.: 44 719-21-12 mail:  gzoz@ujazd.com.plBiuro projektu jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00Czas trwania: 1 sierpnia 2017 r. do 31 grudnia 2018 r. Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 (RPO WŁ 2014-2020) współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego, Oś: IX Włączenie społeczne; Działanie: IX.2 Usługi na rzecz osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym; Poddziałanie: IX.2.1 Usługi społeczne i zdrowotne. Wysokość dofinansowania 871 655,00 zł

Czytaj więcej...
logo

14.09.2019

Dyrektor Gminnego Zespołu Ochrony Zdrowia w Ujeździe zaprasza do składnia ofert na wykonanie usługi dotyczącej dostawy aparatu USG

Szanowni Państwo,Dyrektor Gminnego Zespołu Ochrony Zdrowia w Ujeździe zaprasza do składnia ofert na wykonanie usługi dotyczącej dostawy aparatu USG dla potrzeb Gminnego Zespołu Ochrony Zdrowia w Ujeździe. Szczegóły znajdują się tu:Załacznik nr 5 - USG umowa.docZałaczniki nr 2-4 - USG Ujazd.docZałącznik nr 1 - opis przedmiotu zamówienia usg.docZAPYTANIE OFERTOWE- usg ujazd.doc 

Czytaj więcej...
Zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej

18.12.2019

Zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka